Podczas 80. posiedzenia Sejmu, posłowie zdecydowali o ustanowieniu patronów 2024 roku.

Postanowili uhonorować osoby zasłużone dla polskiej literatury: Marka Hłaskę, Melchiora Wańkowicza, Kazimierza Wierzyńskiego i Zygmunta Miłkowskiego; historii: Romualda Traugutta, Wincentego Witosa, oraz arcybiskupa Antoniego Baraniaka i rodzinę Ulmów.

Sejm przyjął też uchwałę ustanawiającą 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków.

W 2024 roku przypada 90. rocznica urodzin Marka Hłaski, wybitnego polskiego pisarza i scenarzysty. Do jego dorobku literackiego należą takie dzieła jak „Baza Sokołowska”, zbiór opowiadań „Pierwszy krok w chmurach”, „Drugie zabicie psa” czy „Piękni dwudziestoletni”. Wiele utworów Hłaski doczekało się ekranizacji, jak choćby “Baza ludzi umarłych” w reż. Czesława Petelskiego, czy “Pętla” w reż. Wojciecha Hasa. Jego książki były tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie oraz na japoński, koreański i hebrajski.

Marek Hłasko był pisarzem, który potrafił nasycić banalne motywy i tematy zaczerpnięte z potocznego życia głęboką treścią egzystencjalną. Dzięki temu Jego twórczość ma wymowę uniwersalną. Swą bezkompromisowością, także wobec komunistycznej rzeczywistości, przyciągał do siebie pokolenia młodych ludzi z różnych zakątków świata

– wskazano w uchwale.

Melchior Wańkowicz to jeden z najwybitniejszych polskich dziennikarzy w historii, ojciec reportażu. W 2024 roku przypada 50. rocznica jego śmierci.

Nazywany ojcem reportażu, wypełniał znakomicie to, co składa się na misję dziennikarską: opisując rzetelnie rzeczywistość, służyć wspólnocie. Jego artykuły i książki dotykają najważniejszych dla niej doświadczeń i chwil. Przyszło mu tworzyć w wieku kataklizmów, jakich doświadczył nasz naród, ale i w epoce odzyskanego państwa i kształtowania na nowo polskiego świata. Opisując go – z wielką siłą talentu reportażysty – dawał świadectwo, relacjonował, często na bieżąco, losy narodu. Pisząc „Sztafetę”, „Dzieje rodziny Korzeniewskich”, „Westerplatte” czy „Bitwę o Monte Cassino”, miał świadomość, że czyni to zarówno dla współczesnych, jak i dla potomnych.

W 2024 roku obchodzić będziemy 130. rocznicę urodzin Kazimierza Wierzyńskiego, prozaika i poety. Był jednym z twórców grupy literackiej Skamander. W młodości działał w niepodległościowych Polskich Drużynach Strzeleckich, a potem w Legionie Wschodnim i Polskiej Organizacji Wojskowej. Debiutował w 1919 r. tomem wierszy “Wiosna i wino”. W uchwale podkreślono, jak bardzo znacząca była jego pasja sportowa.

Redagował pismo ‘Przegląd Sportowy’, a w 1928 r. za tom ‘Laur olimpijski’ otrzymał złoty medal na konkursie literackim IX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie.

Z literackich patronów roku 2024 mamy jeszcze Zygmunta Miłkowskiego, znanego też pod pseudonimem Teodor Tomasz Jeż. Był pisarzem, politykiem, publicystą oraz pułkownikiem Powstania Styczniowego. W przyszłym roku obchodzić będziemy 200. rocznicę urodzin twórcy określonego przez posłów jako

żołnierza i pisarza, wytrwałego działacza niepodległościowego, twórcę idei obrony czynnej i skarbu narodowego.

Autor 80 powieści, w których opisywał życie Polaków i Ukraińców na terenie Rusi, XIX-wieczne wojny i powstania narodowe, dokumentował etnografię epoki oraz relacje etniczne i społeczne szlachty i chłopów, sagi rodzinne, a także był twórcą obszernej publicystyki społeczno-politycznej.

Romuald Traugutt – przywódca Powstania Styczniowego, wielki patriota, który oddał życie, walcząc o odzyskanie przez Polskę niepodległości. W 2024 r. przypada 160. Rocznica jego śmierci.

Wincenty Witos urodził się z 1874 r., co oznacza, że w przyszłym roku mija 150. rocznica tego wydarzenia. Był trzykrotnym premierem, wybitnym mężem stanu, działaczem samorządowym i przywódcą ruchu ludowego. W ustawie z 2017 r. Wincenty Witos został włączony w poczet Ojców Niepodległości RP.

Abp Antoni Baraniak, salezjanin, doktor prawa kanonicznego, przed II wojną światową był sekretarzem prymasa Polski kard. Augusta Hlonda, jeden z najbardziej zaufanych współpracowników kard. Stefana Wyszyńskiego. W przyszłym roku mija 120. rocznica urodzin abp. Baraniaka.

W marcu 2024 r. przypada 80. rocznica zamordowania przez żandarmerię niemiecką rodziny Ulmów, która ukrywała Żydów z trzech rodzin: Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów.

Rodzina Ulmów należy do licznego grona bohaterskich Polaków, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów skazanych przez Niemców na zagładę

– podkreślił Sejm w uchwale. W 1995 r. Ulmowie zostali uhonorowani przez Yad Vashem medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Od 2016 r. w Markowej działa Muzeum Polaków Ratujących Żydów.

W 100-lecie zdobycia przez polskich sportowców pierwszych medali olimpijskich Sejm ogłosił 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków. 27 lipca 1924 r. podczas VIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu drużyna kolarzy torowych w składzie: Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk wywalczyła srebrny medal. Tego samego Adam Królikiewicz na koniu Picador zdobył brązowy medal olimpijski w konkursie skoków w jeździectwie. Dotychczas w 23 letnich i 24 zimowych igrzyskach olimpijskich wystąpiło łącznie 3 012 polskich sportowców, którzy łącznie zdobyli 321 medali: 79 złotych, 96 srebrnych i 146 brązowych.

Więcej informacji na stronie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.