Sejm postanowił, że rok 2025 będzie miał następujących patronów: Stefana Żeromskiego, Antoniego Słonimskiego, Olgę Boznańską, generała Kazimierza Sosnkowskiego, Franciszka Duszeńkę, pierwszych królów Polski oraz bohaterów z Katynia, Charkowa i Miednoje.

W 2025 roku przypada 100. rocznica śmierci Stefana Żeromskiego, wybitnego polskiego pisarza,  autora opowiadań, powieści, dramatów. Obok pracy literackiej poświęcał się również działalności społecznej i patriotycznej.

Stefan Żeromski był twórcą przekonanym o doniosłej funkcji literatury, wierzył bowiem w szczególne posłannictwo pisarza i w jego odpowiedzialność za kształtowanie losu narodu i Ojczyzny

Pełna treść uchwały znajduje się tutaj

Z literackich patronów roku 2025 mamy jeszcze Antoniego Słonimskiego – poetę, pisarza, tłumacza i publicystę. W uchwale posłowie przypomnieli, że Słonimski

W swojej działalności publicystycznej sprzeciwiał się zarówno postawom nacjonalistycznym, jak i komunistycznym. Walczył z przemocą polityczną i terrorem państwa oraz przybierającym na sile antysemityzmem i faszyzmem. Uważał, że “Bóg powierzył mu humor Polaków” i to połączenie zjadliwego humoru i ciętej satyry zapewniało mu grono wiernych czytelników. Jego twórczość – zarówno poetycka, jak i prozatorska – świetnie dokumentuje epokę dwudziestolecia międzywojennego.

Pełna treść uchwały tutaj

Posłowie wyróżnili także krakowiankę Olgę Boznańską, w 2025 roku przypada 160. rocznica urodzin oraz 85. rocznica śmierci tej artystki. Posłowie przypomnieli, że

Obrazy Olgi Boznańskiej należą do najważniejszych dzieł polskiego malarstwa modernistycznego i kanonu historii sztuki, a jej kariera stanowi przykład jednego z najwybitniejszych polskich sukcesów artystycznych na arenie międzynarodowej.

Więcej tutaj

W 2025 roku obchodzić będziemy 1000. rocznicę Koronacji Dwóch Pierwszych Królów. W 1025 r. w katedrze gnieźnieńskiej królewską koronę założył Bolesław Chrobry, a także jego syn – Mieszko II Lambert.

Pielęgnowanie pamięci o początkach polskiej państwowości jest naszym obowiązkiem. To również świadectwo roli, jaką Polska odgrywała na świecie przez minione tysiąclecia.

Uchwała znajduje się tutaj

Okazją do obchodów roku generała Kazimierza Sosnkowskiego będzie przypadająca w 2025 r. 140. rocznica urodzin polskiego dowódcy wojskowego, polityka, działacza niepodległościowego.

Był „człowiekiem renesansu”: biegle władał ośmioma językami z łaciną i greką na czele, był znawcą sztuki, filozofii i literatury, tłumaczem dzieł Charles’a Baudelaire’a, wykonywał na fortepianie dzieła muzyki poważnej, odznaczał się też talentem do nauk ścisłych. Był również wielkim miłośnikiem sportu, szczególnie piłki nożnej i przez wiele lat prezesem Klubu Sportowego „Polonia” Warszawa.

Pełna treść uchwały tutaj

Franciszek Duszeńko był wybitnym przedstawicielem polskiej rzeźby powojennej, należał do Armii Krajowej, był więźniem  obozów koncentracyjnych Gross-Rosen, Oranienburg i Sachsenhausen.

Jego sztuka wciąż budzi emocje i przypomina o dramatycznej historii XX-wieku . Jest świadectwem tragicznych losów człowieka, którego lata młodości przypadły na II wojnę światową. Niesie antywojenne przesłanie w dobie konfliktu za wschodnią granicą Polski. Należy uznać ją za niezwykle istotny głos w niemal 80 lat od zakończenia ostatniej wielkiej wojny, która spustoszyła praktycznie całą Europę. Po upływie dziesięcioleci w dalszym ciągu stanowi przejmujące memento dla potomnych. To sztuka, która tak jak słynny napis na Westerplatte wprost zdaje się krzyczeć: nigdy więcej wojny!

Więcej tutaj

W 85. rocznicę zbrodni dokonanej na polskich oficerach Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Polskich Oficerów z Katynia, Miednoje i Ostaszkowa.

Posłowie przypomnieli, że

Zbrodnia ludobójstwa, której dokonano wiosną 1940 roku, jest bezprzykładnym w historii mordem na przedstawicielach polskiej inteligencji i elit państwowych.

Pełna treść uchwały znajduje się tutaj