23 maja 2022 r. w Czytelni Głównej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie
odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom
VIII Konkursu Filialnego „EKO Konopnicka – przyroda w wierszach Marii Konopnickiej”.

Spotkanie otworzyła Dyrektor naszej Biblioteki Anna Piotrowska, która serdecznie powitała gości.

Konkurs adresowany był do uczniów klas I-III szkół podstawowych z powiatów: krakowskiego, miechowskiego, oświęcimskiego, proszowickiego oraz z terenu Nowej Huty. Wzięło w nim udział 101 uczniów z 22 szkół województwa małopolskiego.

Uczestnicy mieli za zadanie wykonać kolaż techniką trash art (sztuka ze śmieci) do jednego z wybranych wierszy Marii Konopnickiej. Pisarka jest jednym z Patronów Roku 2022, uhonorowanym w ten sposób przez Sejm, z okazji przypadającej 23. maja 180. rocznicy jej urodzin.

WYNIKI KONKURSU 🏆

Zachęcamy do obejrzenia prac konkursowych:

Pani Dyrektor wręczając nagrody i dyplomy laureatom, podkreśliła wysoki poziom artystyczny prac plastycznych oraz kreatywność uczniów. Młodzi twórcy wykazali się nietuzinkowym podejściem do tematu odpadów (które na co dzień wyrzucamy) – głównych składników dzieł konkursowych.

Po uroczystej części spotkania, dzieci wraz z opiekunami uczestniczyły w warsztatach ekologicznych tworzenia drewnianych budek dla owadów. Zajęcia poprowadziła Pani Anna Boguś – Kierownik Zespołu Edukacji, Turystyki i Rekreacji Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego Oddział w Krakowie. Podczas wspólnej pracy dzieci i opiekunów, Pani Anna omówiła niuanse i ciekawostki przyrodnicze, podkreślając odpowiedzialną postawę każdego człowieka – małego i dużego – wobec otaczającej go przyrody.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i jeszcze raz serdecznie gratulujemy laureatom oraz ich opiekunom.